top of page
  • Einat Last

קרם הגנה או קרם התקפה?

כל הדברים שלא אמרתי כשהתמרחתם במעייןאת חודש אפריל ניצלתי היטב כדי לעשות חיים. מי שמכיר אותי יכול לנחש שלכייף בחיים שלי לא כולל סיבוב בקניון, לא סרט בקולנוע וגם לא טיסה לחו"ל הכול כלול.


לעשות חיים בעולמי ההיפי-אקולוגי זה לצעוד ברגל בטבע המקומי, אולי אפילו להתבשל בחום עד שכבר נמאס ולהישרט מאיזה קוץ גדילני, זה להתרגש מנחל זורם, זה להיכנס למימיו הצוננים ולהתחמם בשמש בוקר מענגת, זה שיחה עמוקה בחברת התאנה.
באביב הזה הספקתי כבר לטבול בכמה וכמה מקורות מים טבעיים שהם גן עדן על פי הספר. לצד ההרמוניה והשלמות, עלה ריח כימיקלי צורם. ריח חריף שנישא עשרות מטרים באוויר. אני מדברת על ניחוחתיהם של תכשירי ההגנה השונים מהשמש.


פעם הייתי מכורה לקרם הגנה. כל כמה חודשים הייתי מגיעה לסופר פארם ורוכשת במיטב כספי את הקרם הכי אגריסיבי שיכולתי בתקווה שיגן על עורי הלבנבן. כל יציאה החוצה הייתה מלווה בהיסטריה של ממש, שמא השמש תפגע בגופי ויהיה לי (פאם פאם פאם דרמטי) את ה-מחלה ה-נוראה.


היום התהפכו היוצרות. אני רק רואה את שפורפרת הפלסטיק ומתמלאת חלחלה.


כמו כל כך הרבה מוצרי צריכה אחרים - אני רואה לנגד עיני עוד שקר עטוף בהידור על מדף הקפיטליזם.

בין החומרים שמצויים בקרם ההגנה: אבובנזון, אוקסיבנזון, פורמלדהיד, פראבנים, פטרוכימיקליים, אוקטיל סליקלט, אוקטיל מטוקסינמט, אסבסט, מתחלבים למיניהם, בנזופנון, בנזילידן קמפור, ננו-טיטניום דו-חמצני, תחמוצת ננו-אבץ ועוד…


מונע סרטן? פחחחח יש כבר עדויות שהוא אף מעודד אותו, בשלב הזה אני כבר לא מופתעת. חוץ מרעל אני לא מצפה כבר לכלום. קחו דוגמא, תחילית של פטרו ובנזו משמעותה נפט. אגב, כדי שרעלים יזיקו לגופכם לא צריך הרבה מהם. גם כמויות זעירות הן קטלניות.


אחת הבעיות היא שהבחירה איזה קרם למרוח על הגוף שלי לא נשארת אישית, ברגע ששמתי על עצמי את קרם ההגנה (מעכשיו נקרא לו קרם התקפה) הוא ורכיביו ממשיכים לנוע על פני האדמה, עושים נזק לאן שהם לא מתגלגלים. מסיבות מובנות מאליהן, המחקרים בנושא מעטים, אבל מחקרים שכן קיימים מראים למשל ששוניות אלמוגים נפגעות מאוד מאותם חומרים. עובדה זו בלבד גורמת לי להעיף את עטיפת ההבטחות מחיי. כמה אני אוהבת את שונית האלמוגים באילת, לבטח לא הייתי רוצה להשתתף במודע בדרדור שלה ושל אחיותיה.


סצינה מוכרת בחיי היא שתוך כדי "התפננות" ליד אוצר מים מגיע לאפי ניחוח קרם ההתקפה, אני מגלה שמקורו מגיע ממשפחה או זוג שמורחים אחד את השני בנדיבות "למען הבריאות". לאחר המריחה אני צופה כיצד הם חיש מהר נכנסים למים הצלולים ומכסים אותם בשכבה שמנונית וזרה. מטעמי טאקט ו"לא נעים לי" אני לא מעירה לאנשים על הפעולה ההרסנית שהם עושים והסצינה מציבה אותי בדילמה שאין תשובה אחת איך להתמודד איתה. אנשים משוכנעים שקרם ההתקפה מועיל להם ולא מודעים להשלכות הסביבתיות מרחיקות הלכת שיש למוצר התמים לכאורה הזה. שוב המסרים של המערכת הפוכים למה שבאמת טוב.


בעתיד, נתפכח מאשליית הצרכנות ויוצב שלט בכל אוצר טבע - חל איסור מוחלט על שימוש במוצרים רעילים ובפרט בקרם הגנה ! הייתי מוסיפה ליד כל שלט שכזה, שלט חיובי שמסביר על החלופות ההדדיות לקרם ההתקפה.


אני אחת הנשים הלבנות ביותר שפגשתי, וגאה להצהיר שהפסקתי להשתמש בקרם התקפה. במקומו אני דואגת ללבוש בגדים ארוכים, לכסות את הראש בכובע רחב שוליים וצעיף להגנה על הפנים. מדי פעם אני משתרעת להנאתי בשמש ללא הגנה, לזמן מוגבל - רק כמה דקות - עד שהגוף שלי מאותת לי להפסיק. אני חוזרת למנטרה שמכווינה את דרכי ה"רדיקלית": דרוש איזון עדין. תשומת לב. הגוף שלי חכם והוא אומר לי בדיוק מתי זה הזמן להפסיק לעשות אמבטיית שמש ולהתכסות בכותנה טבעית.


איך אני לא פוחדת מסרטן? כדי להימנע מהמחלה אני משתדלת להרחיק מעצמי רעלים, לעשות רק מה שאני אוהבת, לישון הרבה שעות, לאכול בריא ולתרגל יוגה.


אולי הכעס שיש בי כל פעם שאני רואה את מקורות המים האהובים שלנו מתמלאים בכימיקליים לא עוזר לסיכויים שלי להימנע מסרטן. אבל היי! כנראה שהסיכוי של בני דורי למות (אולי רק נפשית) כתוצאה ממשבר האקלים קודם לכן גדול יותר.


בכל זאת, אני גם משתמשת לעתים בקרם הגנה נקי מרעלים לפנים הרגישות שלי. בעץבעיר אנחנו מייצרות לעצמנו חמאת ידידות מהחמה מחמאת קקאו, שמנים, אבץ וגזר אורגני. אם תרצו ללמוד איך להכין קרם שכזה בעצמכן אפשר לרכוש סדנה מוקלטת של שעה עם כל ההוראות הפרקטיות להכנת קרם הגנה ב-20 ש"ח בלבד. צרו קשר עם תמי tami@citytree.net


אין לכן זמן להכין בעצמכן? אפשר לקנות בחנויות טבע קרם אקולוגי.מקורות

יוזמה מקומית של חוקרים אקדמאים לאסור הכנסת קרמים פוגעניים לשמורת האלמוגים באילת, עם רשימה של התכשירים הנמכרים בארץ שיותר אקולוגים, יחסית, למי שממש לא יכול להגמל

סרטון קליל ומדעי על קרם הגנה - באנגלית SUNSCREEN in UV

Comments


bottom of page